Jdi na obsah Jdi na menu
 


DIASTÁZA-ROZESTOUPENÍ PŘÍMÉHO BŘIŠNÍHO SVALU

DIASTAZA VE ZKRATCE
DIASTÁZA=rozestoupení přímého břišního svalu.

Jak vzniká?
Nejčastěji v těhotenství, kdy to náš přímý sval břišní (m. rectus... abdominis) neudrží a "rozjede" se do stran, aby uvolnil místo rostoucímu bříšku (je to ten sval, který nám na břichu dělá tolik žádané buchtičky). Diastáza může vzniknout ale i špatným cvičením a přetěžováním!

Jak ji poznám?
Lehněte si na záda a pokrčte nohy, dejte si půl cm nad pupik prsty a lehce stlačte, zvedněte hlavu od podložky směrem ke kolenům. Cítíte mezeru nebo se vám břísko vypouklo nahoru? Máte diastázu.

Jak se diastázy zbavit?
Většina maminek má po porodu diastázu a ta se může i v některých případech sama stáhnout. Ale ve většině případů na ni budete muset cvičit. ALE NE cvičit, ALE SPRÁVNĚ CVIČIT!!! Je třeba začít brzy po porodu a v žádným případě necvičit ten nejpovrchnější sval přímý, ale začít s tím nejhlubším PŘÍČNÝM svalem břicha (m.transverzus abdominis)-tento sval má na starosti nitrobřišní tlak, který tolik potřebujeme při ovládání vyprazdňování (i udržení moči), velkým podílem se účastní na držení páteře-ano BOLESTI BEDER nejsou slabými zadovými svaly, ale slabými břišními svaly, dále nám transverzus také drží orgány na svém místě (povislé bříško- "a ja na břicho tolik cvičím a cvičím..") a v neposlední řadě se podílí na správném dýchání-což ve zkratce znamená, když správně dýcháte, posilujete břicho tím nejzdravějším způsobem.  TAKŽE, začněte aktivováním přičného svalu břišního hned po porodu a jeho následným posilováním za předpokladu, že máte správně nastavené tělo v neutralitě.

Operace?!
Než budete uvažovat o operaci (sešiti svalů), zkuste nejdřív SPRÁVNĚ cvičit alespoň půl roku každý den, pokud i přesto s diastází nehnete (ale jsem si jistá že ano :-), přemýšlejte o chirurgii. Neříkám operaci nikdy, ale funkčnost nejhlubšího svalu vám to nevyřeší a ta funkčnost tam je potřeba ať se vám to líbí nebo ne :-)

PROSÍM poraďte se s kvalifikovaným lektorem než začnete na břicho cvičit zvlášť po porodu!!!
POKUD BUDETE ŠPATNĚ CVIČIT NA DIASTÁZU, JEN SI JI ZAFIXUJETE! V horším případě ji budete mít větší !

Držím palce za krásným, ale především funkčním bříchem :-)