Jdi na obsah Jdi na menu
 


DÝCHÁNÍ

 

Pružný hrudník zvýší kapacitu plic
Kapacita plic zásadně ovlivňuje výkonnost sportovce. Kolik nadechneme, je závislé na tělesných proporcích, které ovlivnit nemůžeme, ale i na pružnosti hrudníku a způsobu nádechu. A to už ovlivnit lze. Čím vyšší je kapacita plic, tím větší je výměna krevních plynů (kyslík dovnitř, oxid uhličitý ven) a tím menší je nutnost zvyšovat rychlost dýchání.
Hrudník tvoří žebra, která jsou kloubně spojená s hrudní kostí vepředu a s hrudními obratli vzadu. Žebra ve svých kloubech rotují – horní žebra se vyklápí spíše dopředu, spodní žebra spíše do stran. Hrudní páteř je také pohyblivá a její pohyblivost je velice zásadní pro ostatní úseky páteře. Hrudník je tedy pružná jednotka. Pokud je vše v pořádku, měla by žebra při každém nádechu a výdechu rotovat tam a zpátky.
V našich hlavách ale panuje mylná představa. Když se řekne: “Hluboce se nadechni“, většina provede nádech tím, že „sokolsky“ vypne hruď, vtáhne břicho a vytáhne hrudník nahoru. Co se v takovém případě stane s hrudníkem? Vůbec nic. Žebra se takřka nepohnula, jen jsme celý hrudník vytáhli nahoru. Takový hluboký nádech tedy hrudník rozhodně neroztáhne.
Pružný hrudník je nezbytný nejen pro správné, efektivní dýchání, ale také pro správnou funkci páteře. Pokud je omezená jeho pružnost, chybějící pohyby celého hrudního úseku se musí kompenzovat ve volnější krční a bederní páteři, která tímto trpí.
Ve společnosti převažuje také mýtus, že ženy dýchají spíše nahoru, horním dechem, a muži spíše dolů, do břicha. Není to tak. Naprostá většina žen i mužů dýchá horním dechem, nezávisle na tom, jak je břicho, řekněme, prostorově výrazné. Tento špatný způsob dýchání vznikl buď už v prvním roce života nebo postupně s věkem, například stresem, dlouhodobou statickou zátěží ve škole, v práci nebo u žen těhotenstvím.
Při takovém dýchání nepoužíváme bránici, jakožto hlavní nádechový sval, ale jen pomocné nádechové svaly, a těmi jsou svaly krku a vzpřimovače bederní páteře. Tyto svaly umí jen vytahovat hrudník nahoru. Tím se bludný kruh uzavírá. Špatná práce svalů vede k omezování pružnosti hrudníku .