Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klouby

  Pomozte svým kloubům. Nezatěžujte je...

 
 
Bolesti kloubů důvěrně znají nejen senioři, ale také sportovci. Problémy s klouby komplikují běžný život a zhoršují pohyblivost. Více ohroženi jsou lidé trpící nadváhou nebo obezitou, ale také ti, kteří svoje klouby nadměrně přetěžují. Stav kloubů se také zhoršuje spolu s rostoucím věkem člověka. Právě bolesti kloubů jsou nejčastějším problémem, se kterým se setkávají ortopedi ve svých ordinacích.
 
"Mikroskopické změny značící stárnutí kloubů je možné pozorovat už okolo 20. až 25. roku života. To, kdy se tyto změny projeví i v makroskopickém měřítku a vyústí v degenerativní onemocnění kloubů, záleží na mnoha dalších faktorech".
 
Málokdy dochází k velkému postižení kloubů, které se projevuje otoky, bolestivostí a zhoršením pohyblivosti, před 40. rokem.
O tom, zda se postižení kloubů projeví právě u vás, rozhoduje více vlivů. Svůj podíl mají vrozené sklony k onemocněním kloubů, ale také životní styl. Kloubům škodí nejen nedostatek pohybu, ale také jeho nadbytek, zvláště pokud jsou jednostranně přetěžovány. "Pokud v kloubech již probíhají makroskopické degenerativní změny, vede jejich přetěžování k progresi těchto změn," .
Stejně tak na klouby negativně působí zátěž v podobě nadbytečných kilogramů. Proto se u lidí trpících nadváhou nebo obezitou objevují problémy s klouby častěji. Přetížení váhonosných kloubů urychluje degenerativní změny v nich a rozvoj onemocnění jako například artrózy. Obézní lidé mají také větší šanci, že se stanou kandidáty na totální endoprotézu kyčelního nebo kolenního kloubu.
Bolest kloubů může být  rovněž způsobena přetrénováním, nesprávným zatěžováním, artrózou či nevhodným stravováním. Bolestivé je usazování vápníku na chrupavkách mimo jiné i v důsledku vysoké konzumace bílé mouky.
Klouby jsou vyživované mazem, který se vstřebává při pohybu. Proto základním předpokladem zdravých kloubů je pravidelný pohyb, který se právě při jemných rotacích v kloubech vytváří.
Můžete externě dodávat kloubní výživu, ale pokud se nebudete hýbat, nebude to nic platné…
Zdraví kloubů podpoříte očistou organismu, pitným režimem, karotkovou a grepovou šťávou, omezením konzumace cukru a mouky a správným sportováním.
 
Problémům s klouby lze ale předcházet udržováním normální tělesné hmotnosti a vhodným pohybem, který nevede k jednostranné zátěži. "Nejlepší prevencí je zdravý životní styl bez extrémního přetěžování.
Z ortopedického hlediska jsou vhodné takové aktivity, při kterých nejsou klouby zatíženy vahou vlastního těla, jako je jízda na kole nebo plavání a také samozřejmě různá cvičení např. typu PILATES….
Naopak nevhodné jsou sporty, při kterých dochází k opakovaným doskokům a dopadům na tvrdý povrch. Při nich vznikají mikroskopické trhlinky v kloubní chrupavce. Ty se mohou časem zvětšovat a působit problémy s pohybem.